Zde se těží bílé zlato – historie .....

„Program podpory rozvoje venkovského cestovního ruchu v Plzeňském kraji pro rok 2014" – poskytovatel dotace Plzeňský kraj.

V rámci tohoto programu škola obdržela dotaci ve výši 40 000,- Kč na projekt „Zde se těží bílé zlato - historie těžby kaolinu a keramické výroby".

Projekt umožní instalaci 4 informačních tabulí školou postupně budované Naučné stezky Horní Bříza:

• Historie keramické výroby – Flíska a Šamotka (u muzea)
  • Prvotní způsob těžby kaolinu (Severní jáma)
  • Současnost města - samospráva a společenský život (2 tabule; u radnice)

(V letech 2012-13 byla vyznačena část naučné stezky v délce 7,5 km mezi Horní Břízou žel.st. a Víseckým rybníkem u Trnové s 5 zastaveními viz naucna-stezka-horni-briza/).

Projekt zvýší atraktivitu Horní Břízy a jejího okolí jako vhodného příměstského turistického cíle Plzeňské aglomerace. V současnosti je tato část naučné stezky využívána u příležitosti konání turistických pochodů např. Hornobřízský puchýř či Setkání turistů Plzeňského kraje atd.).

Jeho realizace posílí komunitní spolupráci školy se samosprávou města, Muzeem Horní Bříza, kronikářkou města i občanskými sdruženími zabývajícími se popularizací regionální historie.

Žákům pod vedením svých učitelů se projekt stane účinným prostředkem rozvoje jejich kompetencí jak při získávání vědomostí, dovedností a schopností při sběru a studiu historických záznamů, dobových dokumentů a reálií, tak při prezentaci nashromážděných informací formou jednotlivých zastavení, písemných a digitálních materiálů.

Práce na projektu se stane logickým a přirozeným pokračováním realizace úspěšných projektů: Bezpečně kolmo do školy, Kolébka ve vlaku a Novorozeně z transportu smrti zavítá do Horní Břízy. Vytvořené materiály poslouží jako vhodná studijní pomůcka pro výuku regionálního dějepisu a zeměpisu.

Na projektu se bude podílet vybraný kolektiv žáků a učitelů MZŠ za finanční a organizační podpory Města Horní Bříza, Muzea Horní Bříza, OS Betula viridis, KČT, a.s. Lasselsberger a Lesů ČR.

O průběhu projektu a spolufinancování Plzeňským krajem bude veřejnost informována v regionálních a místních médiích, na webových stránkách školy, informace bude podávat zpravodajství školní TV Report pracující jako zájmový útvar SVČ při MZŠ. Spolufinancování naučné stezky Plzeňským krajem bude také uvedeno na nově zbudovaných zastaveních (logo Pk, text).