Přátelství jede dál

„Podpora mezinárodní spolupráce dětí a mládeže v roce 2017“ – poskytovatel dotace Plzeňský kraj.

V rámci tohoto programu škola obdržela dotaci ve výši 20000,- Kč na projekt Přátelství jede dál".

Škola  rozvíjí  spolupráci s  College Chateaubriand Villeneuve sur Yonne (Francie) od r. 2001 a od r. 2010 se ZŠ Vladimíra Mináče v Klenovci (Slovensko). Vzájemné výměny žáků jsou založeny na principu střídajícího se přijetí a výjezdu. V každém školním roce tak mají možnost naši žáci jednu zahraniční skupinu hostit a jednu zahraniční školu navštívit.

Ve dnech 2. 5. - 5. 5. 2017 zavítalo do Horní Břízy 6 žáků a 2 učitelé z Klenovce. Z české strany se výměny zúčastnilo 18 žáků. Účastníci výměny si společně prohlédli historické centrum Plzně, navštívili Plzeňský Prazdroj, seznámili se s minulostí i současností Horní Břízy, byli přijati starostou města na hornobřízské radnici. Zavítali také na Pražský hrad, Petřín, prošli tzv. „Královskou cestou“ Malou Stranou, Starým Městem na Václavské náměstí. Atraktivní byla i návštěva Karlových Varů a Mariánských Lázní.

V rámci programu se uskutečnila i Mezinárodní diskotéka.

Do francouzského Villeneuve sur Yonne odjelo 18. 6. 2017 9 žáků a 2 učitelé. Během pobytu ve Francii (18. 6. - 23. 6. 2017) se české děti seznámily se školním prostředím partnerské školy, partnerským městem i zajímavostmi Burgundska. Žáci mezi sebou komunikovali anglicky, případně i francouzsky.

Ubytování v rodinách umožnilo porovnat životní styl českých a francouzských rodin.

Na výměnných pobytech se organizačně podílel  vybraný kolektiv učitelů všech tří partnerských škol za finanční podpory města Horní Bříza, obce Klenovec, českého a francouzského spolku Partnerství mezi městy Horní Bříza a Villeneuve sur Yonne.