Setkání přátel tří zemí

„Podpora mezinárodní spolupráce dětí a mládeže v roce 2019“ – poskytovatel dotace Plzeňský kraj.

Mezinárodní spolupráce naší školy s partnerskými školami ve Francii a na Slovensku má již dlouholetou tradici. S College Chateaubriand ve Villeneuve sur Yonne od roku 2001 a se ZŠ V. Mináča v Klenovci od roku 2010. V tomto roce se uskutečnilo teprve druhé setkání, kterého se zúčastnili žáci  a pedagogové všech tří škol současně. První takové setkání se uskutečnilo v roce 2010 u nás v Horní Bříze. V roce 2019 se sjeli zástupci všech tří škol  a zemí do francouzského Villeneuve sur Yonne. Akce se uskutečnila ve dnech 9. 6. - 14. 6. 2019. Slovenská výprava přijela již 8. 6. do Horní Břízy, kde přenocovala. V neděli 9. 6. se vydali společně naši žáci se slovenskými přáteli dvěma automobily do Francie, kde pro ně byl připraven bohatý program. Všichni si společně prohlédli místní školu - College Chateaubriand, město Villeneuve sur Yonne, středisko volného času a byli přijati také starostou hostitelského města na radnici.Velice atraktivní byl výlet na zámek Fontainebleau (památka UNESCO) a hlavně do zábavního parku Nigloland. Jeden den připravili program pro naše a slovenské žáky jejich hostitelské rodiny. Žáci byli ubytováni v rodinách. Součástí programu byla také slavnostní společná večeře za účasti hostitelských rodin a francouzských organizátorů. Setkání přispělo ke zdokonalování jazykových dovedností žáků, vzájemnému poznávání zemí a regionů, způsobu života v jednotlivých částech Evropy, k výchově k toleranci a porozumění. Z české strany se setkání zúčastnilo 6 žáků a 2 pedagogové, ze Slovenska přijelo 5 žáků a 2 pedagogové. Ve Francii pobyt zajišťovalo 11 žáků a jejich rodin, pedagogové z partnerské školy a střediska volného času, členové spolku přátelství mezi městy Villeneuve sur Yonne a Horní Bříza (z české i francouzské organizace). Akci podporovalo i město Horní Bříza. Všichni účastníci akce obdrželi trička s názvem projektu a logem Plzeňského kraje.

Na realizaci projektu škola obdržela dotaci od Plzeňského kraje ve výši 25 000,- Kč.