Přátelé z Villeneuve, Klenovce a Horní Břízy

„Podpora mezinárodní spolupráce dětí a mládeže v roce 2018“ – poskytovatel dotace Plzeňský kraj.

MZŠ Horní Bříza již mnoho let spolupracuje s partnerskými školami v zahraničí (od r. 2001 s Collége Chateaubriand ve Villeneuve sur Yonne ve Francii a od r. 2010 s ZŠ Vl. Mináče v Klenovci na Slovensku). K poznání kulturních a společenských odlišností zemí EU jsou pro tento školní rok plánovány tak jako již tradičně 2 výměnné pobyty žáků a učitelů: 3. 6. – 8. 6. 2018 pobyt francouzských dětí v Horní Bříze, 20. 6. – 24. 6. 2018 návštěva našich žáků ve slovenském Klenovci. Metody vzájemné spolupráce uskutečňované v předchozích letech byly velice úspěšné a proto budou opět využity. Budou jimi: prezentace o svém regionu jeho historii a současnosti, návštěvy hlavních měst partnerských zemí, seznámení se s kulturními a historickými pamětihodnostmi. Francouzské děti se seznámí také s regionem Plzeňska, těžbou a zpracováním kaolinu, s keramickou výrobou, navštíví také západočeská lázeňská města. Součástí programu budou také zábavné večery, sportovní zápolení a soutěže. Francouzská výprava bude tvořena cca 9 žáky a 2 učiteli, na Slovensko vycestuje min. 6 žáků a 2 učitelé.Celkem se přímé výměny zúčastní 15 žáků naší školy (2. st. ZŠ). Do jednotlivých aktivit projektu v ČR se zapojí i mnoho dalších žáků školy (zájezdy, diskotéka, sportovní aktivity apod.). Na zajištění a do průběhu pobytu francouzských dětí v H. Bříze vstoupí i ostatní žáci a učitelé školy. Děti budou ubytovány v rodinách. Tato skutečnost výrazně přispěje k zdokonalení jazykové vybavenosti a odbourání bariér při vzájemné komunikaci. Výměnné pobyty podpoří znalost reálií cizího prostředí u žáků i učitelů. Výměnu bude zajišťovat po stránce organizační kolektiv učitelů všech tří zainteresovaných škol, středisko volného času při naší škole a Service de la jeunesse ve Villeneuve sur Yonne i členové spolků Partnerství mezi městy H. Bříza a Villeneuve sur Yonne obou stran. Akci podporuje i zřizovatel školy - Město Horní Bříza.

Na realizaci projektu škola obdržela dotaci od Plzeňského kraje ve výši 30 000,- Kč.