Novorozeně z transportu smrti zavítá do Horní Břízy

Podpora mezinárodní spolupráce v oblasti mládeže a spolufinancování mezinárodních studijních programů v roce 2013“ – poskytovatel dotace Plzeňský kraj.

V rámci tohoto programu škola obdržela dotaci ve výši 10 000,- Kč na projekt „Novorozeně z transportu smrti zavítá do Horní Břízy“.

Projekt navázal na setkání žáků a pedagogů partnerských škol z ČR, Slovenska a Francie v roce 2010, které bylo zaměřeno na regionální události odboje 2.sv.války. Z naší strany byl tehdy prezentován příběh záchrany života židovského novorozeněte Hany Lomové v transportu smrti na hornobřízském nádraží. Dalším pátráním byl zjištěn její současný pobyt v USA a byla pozvána na vyvrcholení letošního projektu ve dnech 6. 5. – 9. 5. 2013 do Horní Břízy za účasti žáků a pedagogů partnerských škol. Žáci školy v rámci 2.pololetí šk.roku 2012/13 dokumentovali a zpracovávali příběhy, události a vyprávění pamětníků konce 2.sv.války v Horní Bříze a následné družby mezi školami v Horní Bříze a Prešově (odkud pocházela Hana Lomová). Z těchto materiálů bylo vytvořeno DVD (je možné ho využít ve výuce dějepisu) a zastavení naučné stezky Horní Bříza umístěné u hornobřízského nádraží. Vyvrcholení projektu (přijetí paní Moran v MZŠ, besedy s žáky, přijetí na hornobřízské radnici, odhalení zastavení naučné stezky) se kromě paní Hany Lomové – Moran a její rodiny zúčastnili také žáci a pedagogové z partnerské školy ve slovenském Klenovci. Pozvaná výprava z francouzského Villeneuve sur Yonne se ze setkání omluvila. Pro zástupce ze Slovenska a naše žáky byl připraven bohatý doprovodný program zaměřený také na poznávání Plzeňska, Karlových Varů, Mariánských Lázní a Prahy. Uskutečnila se také československá diskotéka. Slovenští žáci byli ubytováni v rodinách.

Setkání posílilo výchovu k poznání kulturních a společenských odlišností, k výchově dětí v evropských a globálních souvislostech, napomohlo k výchově k toleranci a porozumění.

Odhalení tabule NS u nádraží s p.Lomovou Moran