Evropský dům stojí - učíme se v něm bydlet

Program „ Podpora mezinárodní spolupráce v oblasti mládeže a spolufinancování mezinárodních studijních programů v roce 2010“ – poskytovatel dotace Plzeňský kraj.
V rámci tohoto programu škola obdržela dotaci ve výši 40 000,- Kč na projekt „Evropský dům stojí - učíme se v něm bydlet“.
Projekt navazuje na zkušenosti ze spolupráce školy s partnerskými školami v zahraničí v předchozích letech. V rámci projektu se uskutečnilo od 6. 5. do 9. 5. 2010 setkání žáků a pedagogů škol z Horní Břízy (24 žáků a 3 pedagogové), francouzského Villeneuve sur Yonne (16 žáků a 2 pedagogové) a slovenského Klenovce (9 žáků a 2 pedagogové). Původně pozvaní hosté z německého Braubachu se nezúčastnili.
Setkání se uskutečnilo u příležitosti 65. výročí porážky fašismu v Evropě. Jednotlivé delegace zmapovali situaci na konci  2.světové války v místě školy a jejím okolí. Výsledky své práce prezentovali v rámci programu formou multimediálních prezentací.
Součástí projektu bylo také poznávání regionu a ČR. Účastníci se seznámili s Horní Břízou (byli slavnostně přijati starostou města), těžbou a zpracováním kaolinu, keramickou výrobou na Plzeňsku, centrem Plzně, prohlédli si Pivovarské muzeum a Plzeňský Prazdroj, poznali Manětín se zámkem, prošli se naučnou stezkou v Rabštejně nad Střelou, navštívili Prahu (Pražský hrad, Petřín, Malá Strana, Staré a Nové Město). Pobyt podpořil znalost českých reálií u žáků i učitelů.
Součástí programu byly i zábavné večery.
Setkání výrazně přispělo k zdokonalování jazykové vybavenosti, odbourávání bariér při vzájemné komunikaci a poznávání školských systémů jednotlivých zemí.
Na setkání se kromě pedagogů školy a finanční podpory Plzeňského kraje podílelo město Horní Bříza, Unie rodičů, české a francouzské občanské sdružení Přátelství mezi městy Horní Bříza a Villeneuve sur Yonne.